Baby Boomers: Do You Remember How Much These Everyday Items Used to Cost?

By: Kennita Leon

Baby Boomers: Do You Remember How Much These Everyday Items Used to Cost?
Image: Sarah K. Lee/Photographer's Choice RF/ Burak Karademir/Moment Douglas Sacha/Moment via Getty Images

About This Quiz

Things have changed a lot since the generation of the Baby Boomers but we like to look back at it sometimes. Today, in our reflection, we want to take a look at how much certain everyday items cost back then. While things are still cheap today, back then, items cost mere cents. So we want to test your knowledge and see just how many items you can correctly price for us. Think of it as a quiz version of "The Price is Right." 

The everyday items we're going to give you really aren't that special. We're talking about apples, tomato soup, toothpaste, Palmolive soap, toilet paper and Tide powder. And all we're asking is for you to correctly guess how much they cost back then. We must warn you to not be too surprised at the prices because a few cents meant so much back then; toilet paper wasn't more than ten cents a roll!

So it's time to put on your thinking, or guessing, cap and tell us how much these everyday items cost back then. If you get even more than half of them correct, we'll be proud of you, so let's get started!

Hard boiled eggs What do you think this item's price was?
$5.61 per dozen
$2.90 per dozen
79 cents per dozen
The most common being that of a chicken, eggs were sold for the price of 79 cents per dozen in 1956.
$3.55 per dozen

Advertisement

Apple How much did apples cost?
39 cents for two pounds
The most popular fruit produced in tropical climates, apples were made available to consumers at a price of 39 cents for every two pounds.
$4.95 for two pounds
$1.29 for two pounds
$3.26 for two pounds

Advertisement

Can You Answer These Basic Basic Questions All Home Bakers Should Know? 2 How much did cake mix cost?
$4.01
$3.76
$1.36
10 cents
Cakes are a delicious but tedious snack to make. Luckily, ready-made cake mix could be bought for a mere 10 cents in 1957.

Advertisement

Potatoes How much did this item cost?
$4.99 per pound
$2.13 per pound
7 cents per pound
During the baby boomer era, potatoes could be purchased at 7 cents per pound.
69 cents per pound

Advertisement

tomato juice What was the cost of this item?
$2.58
$2.34
15 cents
A long-time staple in international cuisine, tomato juice from the famous brand, Hunts, was available to consumers for 15 cents.
89 cents

Advertisement

Green Beans How much do you think this item went for?
$3.89 per pound
$3.84 per pound
72 cents per pound
24 cents per pound
Also known as the string bean due to the shape and growth style of its pod, green beans were available to Baby Boomers at a cost of 24 cents per pound.

Advertisement

Onions Tell us the price of this particular item.
3 cents per pound
A bulb used for flavoring, onions are infamous for causing eyes to tear up. A healthy vegetable, onions could be bought at 3 cents per pound during the 1950s.
$1.15 per pound
72 cents per pound
$5.67 per pound

Advertisement

Chicken Thigh Identify how much this used to cost?
$5.67 per pound
$2.13 per pound
$1.15 per pound
49 cents per pound
A common component of daily meals, chicken cost even less during the 1950s. In 1950 New Hampshire, chicken was sold at 49 cents per pound.

Advertisement

Carnation milk What did this item cost back in the day?
$1.29
$3.76
14 cents
One of the more expensive and richer brands of canned milk, one can of Carnation milk cost the Baby Boomer generation 14 cents.
$1.61

Advertisement

Turkey Food What was the price of this item?
$4.99 per pound
$3.84 per pound
49 cents per pound
The flagship meal of Thanksgiving Day, turkeys were sold at a cost of 49 cents per pound in 1950 New Hampshire.
$2.50 per pound

Advertisement

pineapple How much was a pineapple worth?
$4.95
$3.76
25 cents
Rumored to have marvelous health benefits for women, pineapples, a tropical fruit, were sold for 25 cents each.
$2.58

Advertisement

Steak Identify how much this used to cost.
$2.50 per pound
55 cents per pound
A pricey item on restaurant menus, steak can be served rare, medium or cooked. During the Baby Boomer era, steak was sold at 55 cents per pound.
$2.13 per pound
$4.99 per pound

Advertisement

Peanut Butter How much do you think this cost?
$1.61
29 cents
A sticky butter made from peanuts used commonly in sandwiches, a jar of peanut butter could be purchased for 29 cents.
89 cents
2 cents

Advertisement

pork roast How much did this item cost?
$3.89 per pound
$1.26 per pound
$2.13 per pound
39 cents per pound
A cut of meat along the dorsal side of a pig's rib cage, pork roast was made available to the Baby Boomer generation for 39 cents per pound.

Advertisement

pillsbury cinnamon rolls Match the item in the picture to its price.
$2.34
23 cents
A long-time manufacturer of baking products, the Pillsbury company was founded in the United States in 1872. Cinnamon rolls from Pillsbury were marketed at 23 cents in 1957.
$1.29
$1.61

Advertisement

Creamed Corn Can you tell us what the price of this item was?
38 cents for three cans
The milky residue of pulped kernels of corn, creamed corn is commonly eaten in the southern United States. In the 1950s, three cans of creamed corn could be purchased for 38 cents.
87 cents for three cans
$2.21 for three cans
$4 for three cans

Advertisement

Bacon Can you tell us what the price of this item was?
72 cents per pound
35 cents per pound
A common household breakfast item, sliced bacon was purchased by Baby Boomers in the 1950s for 35 cents per pound.
$2.13 per pound
$3.89 per pound

Advertisement

Grape Jelly How much do you think this cost?
$4.95
$1.61
72 cents
19 cents
A dark purple jelly, grape jelly is often combined with peanut butter in sandwiches. During the 1950s, grape jelly was sold for 19 cents.

Advertisement

Lettuce What do you think this item's price was?
$1.75 for two heads
$4.56 for two heads
25 cents for two heads
A very green and leafy vegetable, lettuce is a common ingredient in garden salads. A bit tasteless when consumed on its own, lettuce was sold for 25 cents for two heads in 1952.
$2.31 for two heads

Advertisement

M'm! M'm! Good! (Campbell's Soup) What did this item cost back in the day?
$1.29
$1.61
10 cents
A soup made using mostly tomatoes, a can of Campbell's tomato soup was sold at a cost of 10 cents in 1957.
$4.95

Advertisement

Margarine (Partially saturated fatty acid) What was the cost of this item?
96 cents per box
$5.87 per box
32 cents per box
An imitation butter, margarine (trans fat) is used mainly for flavoring and baking. In 1952 Florida, margarine cost 19 cents per pound.
$2.77 per box

Advertisement

Toilet paper What do you think this item's price was?
5 cents per roll
A bathroom essential in every household, toilet tissue, available from various brands, cost just 5 cents per roll in the 1950s.
84 cents per roll
98 cents per roll
63 cents per roll

Advertisement

Toothpaste (Sodium fluoride) Identify how much this used to cost.
$3.76
$2.58
89 cents
29 cents
Used for killing bacteria and maintaining oral hygiene, a tube of toothpaste was valued at 29 cents in 1959.

Advertisement

Ritz crackers How much did Ritz crackers cost?
$1.26 per box
$5.67 per box
$1.15 per box
32 cents per box
Introduced in 1934, Ritz crackers amassed great a popularity and cost 32 cents per box by the 1950s.

Advertisement

Hamburger and Brats Match the item in the picture to its price.
$3.89 per pound
30 cents per pound
Made using ground beef, hamburgers are often deemed as an unhealthy food. In the 1950s, consumers could purchase hamburger meat for 30 cents per pound.
72 cents per pound
$1.26 per pound

Advertisement

cheese slices How much did cheese slices cost?
82 cents per packet
$2.49 per packet
29 cents per packet
Cheese, a cuddled form of milk, is often sold in blocks or slices. In 1950, cheese slices from Kraft cost 29 cents per packet.
$1.57 per packet

Advertisement

American How much did this item cost?
$1.15 per pound
$2.13 per pound
45 cents per pound
One of the more popular and affordable cheese types, American cheese during the 1950s cost only 45 cents per pound.
$1.26 per pound

Advertisement

Miracle Whip How much do you think this item cost?
$1 per jar
2 cents per jar
$1.41 per jar
55 cents per jar
A salad dressing manufactured by the Kraft company, Miracle Whip, a popular household item, cost 55 cents per jar.

Advertisement

Sugar (Sucrose) What did this item cost back in the day?
$2 for five pounds
43 cents for five pounds
A sweet, soluble carbohydrate in the form of crystals, sugar, during the 1950s, cost 43 cents for five pounds.
$1.16 for five pounds
$3.66 for five pounds

Advertisement

Lamb Loin Chops What was the price of this item?
$5.67 per pound
$1.15 per pound
49 cents per pound
Considered a healthier alternative to beef, lamb chops during the baby boomer era could be purchased at 49 cents per pound.
$3.84 per pound

Advertisement

Sliced Bread Tell us the price of this particular item.
$2.58
12 cents
Largely constituted of flour, loaves of bread in the 1950s, despite being the same size as what is sold on the current market, cost consumers only 12 cents.
72 cents
$1.36

Advertisement

Palmolive Take a guess at how much this cost.
21 cents
A popular manufacturer of dish-washing detergent, three bottles of Palmolive cost 21 cents in total.
$2.34
$1.29
72 cents

Advertisement

baby food Take a guess at how much this cost.
10 cents
Perhaps the most famous brand of baby food, Gerber baby food is known for its logo featuring the smiling face of a baby. In 1959, baby food from Gerber cost only 10 cents.
$3.76
89 cents
$2.58

Advertisement

Bananas What was the price of this item?
27 cents for two pounds
A fruit imported from the farms of tropical islands and countries, bananas were sold in the 1950s at a cost of 27 cents for two pounds.
64 cents for two pounds
$3.44 for two pounds
$2.78 for two pounds

Advertisement

Cabbage Can you tell us what the price of this item was?
69 cents per pound
$1.26 per pound
6 cents per pound
Cabbage, a large, leafy vegetable available in white, purple and green was priced at only 6 cents per pound in 1950.
$4.99 per pound

Advertisement

Cremini mushrooms How much was this worth?
49 cents
Often misconstrued as being poisonous, there exist several edible mushrooms. The fruiting body of fungi, mushrooms were sold for 49 cents per pound.
$3.76
$2.58
2 cents

Advertisement

chicken pie How much was this worth?
$2.34
19 cents
A combination of pie and chicken, frozen chicken pies were sold at 19 cents in 1957.
$1.29
$4.01

Advertisement

Tide powder Tell us the price of this particular item.
79 cents per pack
56 cents per pack
67 cents per pack
A product of Procter and Gamble, Tide laundry detergent has been around since 1946. Introduced during the Baby Boomer era, tide powder was priced at 67 cents for a giant pack.
99 cents per pack

Advertisement

Coffee Match the item in the picture to its price.
7 cents per pound
Perhaps one of the best morning beverages, coffee cost only 7 cents per pound during what is known as the Baby Boomer era.
72 cents per pound
$3.89 per pound
$3.84 per pound

Advertisement

Chocolate What was the cost of this item?
15 cents
$1.86
Produced from cocoa beans, chocolates are well-known stress relievers. This all-time favorite snack was sold for $1.86 during the 1950s.
$2.34
89 cents

Advertisement

You Got:
/40

Featured