Can You Guess How Much These Fast Food Items Cost?

FOOD&DRINK

Monica Lee

6 Min Quiz

Image: Youtube via Culver's

About This Quiz

Let's face it, with busy schedules, having home-made food, cooked for hours over the stove, is a thing of the past. From getting the kids fed between their sports and scholastic activities, to running errands or simply needing a night or two where you don't have to figure out dinner, the drive-thru can help you and your family keep on time and on track. However, it may not keep you on budget. That's why you'll enjoy this quiz. It will give you a better idea of what you pay at the counter at different fast food chains. However, if fast food is a daily or weekly event, you'll quickly and easily spot a meal that is priced too high or too low.

Sure, there are local promotions where you can get two of an item for the price of one, but this quiz doesn't cover that, or add tax for that matter. It will quiz you on the cost of an item when you go up to the counter and order it before it's tallied up.  We consulted FastFoodMenuPrices.com to get the national average. So check it out and test your pricing skills. You may be surprised what a savvy connoisseur of fast food you truly are. 

How much is a White Castle Cheeseburger?

Yep, for under a dollar you can get this slider. However, sliders are smaller than most hamburgers, so it may not be the best value.

Advertisement

Head to Sonic during happy hour (2 p.m. - 4 p.m.) and score some Mozzarella sticks. How much will you pay?

Sonic Mozzarella sticks are only $.99. For a fast snack that's crunchy, chewy and is a good source of protein, the price is pretty reasonable. The catch is, you have to go from 2 p.m. - 4 p.m.

Advertisement

Jack-in-the-Box is ready to serve you a late night snack. How much are the tacos?

Finished with your late night entertainment and need something crunchy? Head to Jack-in-the-Box where tacos are less than a dollar.

Advertisement

For something more filling, head to Carl's Jr. for the small spicy chicken sandwich. How much will you pay?

Yep, the Spicy Chicken Sandwich is just $1 at Carl's Jr. It's more than a decent price for very decent fare.

Advertisement

If you're ready for dessert, stop at Wendy's for a small frosty. How much does it cost?

No dollar menu here, but Wendy does have a "Right Price, Right Size Menu" which includes a small frosty for $.99 or get small fries for the same price.

Advertisement

Have it your way. Go to Burger King and order the cheeseburger from the value menu. How much will you pay?

Cheeseburger, Cheeseburger, Cheeseburger. When you're in the mood for one of these but don't want to pay a King's ransom, head to Burger King.

Advertisement

McDonald's is not known for chicken, but in the value menu, how much does it cost?

The Golden Arches offers the McChicken (which is a bigger McNugget on a bun) for just $1.00. Some feel it is overly peppered, and overly mayonnaised.

Advertisement

Head to Taco Bell where you can get hard and soft tacos. How much will you pay for one taco?

These tasty tacos are $1.00 each. And you can order them in a hard or soft shell. It's a delicious snack.

Advertisement

For a healthier option, go to Taco Bell and order the Fresco-Style Chicken Soft Taco. What will it cost?

Fresco-Style means pico de gallo is substituted for any mayo-based sauces, guacamole, sour cream and cheese. This reduces the fat by 25 percent.

Advertisement

What does a Quarter Pounder with Cheese cost at McDonalds?

A McDonald's Quarter Pounder with Cheese is a whole lotta meat, so expect the cost to increase with the size of the meal.

Advertisement

Burger King has 4-piece Chicken Nuggets. How much will you pay for them?

There are only four pieces to your order, so you won't pay a lot. But if you're feeding a family of four, expect to order (and pay) much more.

Advertisement

Wendy's Grilled Chicken Wrap is tasty, but how much is it?

If you order the grilled chicken wrap without the barbecue sauce, it's a healthy option at only 270 calories and 11 grams of fat.

Advertisement

Yum. A Junior Roast Beef Sandwich at Arby's. How much will you pay for it?

Arby's sandwiches are high on the sodium, so head for Junior Roast Beef Sandwich at 210 calories and 530 mg of sodium, which is less sodium than the larger sandwiches.

Advertisement

Hardee’s 1/3 Pound Low-Carb Thickburger can be yours for how much?

Fast Food can be healthy food, too. Want something low carb, and low cal and packed with protein? Then the 1/3 Pound Low-Carb Thickburger with No Cheese is for you.

Advertisement

Church's Chicken Original Chicken Leg is a nice change from a burger. How much is it?

OK, you're not going to be feeding a hungry crowd with just one chicken leg. But if you're doing the drive-thru for yourself, Church's Chicken Original Chicken Leg is just $1.29.

Advertisement

If you want to compare drumsticks, how much does a KFC drumstick cost?

Yes, a drumstick at KFC is 40 cents more than one from Church's Chicken. You decide whether taste, location and cost is worth the drive to either chain.

Advertisement

We've stopped at KFC. How much is the Grilled Chicken Breast?

If you don't want the Colonel's Original Recipe or Crispy, go for Grilled Chicken Breast at $2.69 to save on calories.

Advertisement

How much does a side of green beans or a side of corn cost at KFC?

Start adding a couple of sides, and your bill becomes costly at $1.99 each. However, at least vegetables are offered at a fast food chain and it's not just a salad.

Advertisement

A Mini Buttered Toffee Creamery Shake at Sonic costs how much?

A Mini Buttered Toffee Creamery Shake is only $2.49. If you're watching your waistline and wallet, this is a good one to satisfy your sweet tooth at 430 calories.

Advertisement

If you're more an ice-cream person, then how much is a Reese’s Waffle Cone Sundae at Sonic?

Treat yourself to a Reese’s Waffle Cone Sundae at Sonic. The small size is just 460 delicious calories.

Advertisement

Do you love your Dairy Queen Blizzards? Then how much does a Mini Banana Split one cost?

Blizzards range in price according to their size. This mini, frosty concoction will give you a sweet pick-me-up.

Advertisement

Let's hit some breakfast items. How much is an Egg McMuffin at McDonald's?

If you stop there for breakfast on your way to work each day, you know an Egg McMuffin costs $2.79. Coffee is extra.

Advertisement

Compare that to a Croissan’wich with Egg & Cheese with Sausage. What is the price at Burger King?

It's slightly more than an Egg McMuffin, but if you like the flaky, buttery taste of a croissant, you can only get that at Burger King.

Advertisement

One more comparison. How much is a A.M. Streak Crunchwrap at Taco Bell?

At the same price as a Burger King croissant breakfast, this A.M. Taco will satisfy your need for a crunch to start the day.

Advertisement

McCafe offers medium Mocha Frappes. How much does one cost?

A nice wake-me-up from the McDonald's McCafe, the Frappes come in other flavors, including Caramel and Chocolate Chip.

Advertisement

You can't drive to Taco Bell without getting a Mexican pizza. How much is it?

Cheesy and crunchy. What more do you need? You'll get a crisp pizza shell, covered with a layer of refried beans and seasoned beef, then topped with pizza sauce and a three-cheese blend.

Advertisement

Salads are always a good choice. How much is the Fiesta Taco Salad with Chicken at Taco Bell?

Whether you have it with chicken, beef or steak, a Taco Bell Fiesta Taco Salad can keep you satisfied for hours.

Advertisement

Speaking of salads, how much is the Bacon Ranch Salad at McDonald's?

Besides having either the crispy buttermilk or grilled chicken, you get a nice variety of vegetables in your Bacon Ranch salad, including romaine lettuce, baby spinach, baby kale, red leaf lettuce, ribbon-cut carrots and grape tomatoes.

Advertisement

Let's compare Wendy's Asian Cashew Chicken Salad. How much does a full one cost?

You may have to pay a few quarters more, but Wendy's Asian Cashew Chicken Salad is worth it.

Advertisement

Have you tried Chick-fil-A's Grilled Market Salad? How much does it cost?

Summer meets salad with the Chick-fil-A’s Grilled Market Salad. Your salad comes with their signature chicken, sprinkled with tart apples, sweet cranberries, blueberries, strawberries, and nuts atop a bed of greens.

Advertisement

How much does it cost to buy a Whopper at Burger King?

Burger King is home of the Whopper. So the Whopper is priced just right at $4.19. Plus, you can have it your way.

Advertisement

McDonald's is known for the Big Mac. How much does one cost?

The Big Mac even has a song about it. "Two all beef patties, special sauce, lettuce, cheese ..." Go on, sing the rest of it.

Advertisement

Wendy's is the home of the Baconator. How much does one of those cost?

The Baconator is one of the most popular menu items at Wendy's since it was introduced in 2007. The six strips of thick-cut Applewood Smoked Bacon might have something to do with it.

Advertisement

When it comes to burgers, let's not forget the In-N-Out Double Double. How much does that cost?

This burger has a following. It has been consistently ranked as the No.1 burger in America. And that's according to fast food hamburger connoisseurs throughout the nation.

Advertisement

When only a Doritos Locos Taco will satisfy. How much will it cost at Taco Bell?

You don't have to crunch a lot of numbers to eat a Doritos Locos Tacos with nacho cheese. At $1.49, you can order it with Cool Ranch or Fiery Cheese, too.

Advertisement

Hit up Sonic for a Chili Cheese Coney. How much will you pay for one?

You don't need a ball game to be in the mood for a hot dog. But if you are, go to Sonic where the Chili Cheese Coney is a crowd favorite.

Advertisement

A Seafood Po'Boy at Popeyes is delicious. How much will you pay for one?

You don't need to be in New Orleans to get your hands on a po’boy fish sandwich. Plus, Popeyes makes the po'boy with shrimp, too, all tucked into a fluffy baguette.

Advertisement

We need fries in a fast-food quiz. How much are waffle fries at Chick-fil-A?

Crisp, crunchy, hot, salty .... really, what more do you need in fast food? We bet you'll eat them in the car on your way home.

Advertisement

McDonalds's fries. Need we say more? How much is a medium order?

There are many people who are hooked on these hot, salty, fried potatoes. All you need is ketchup to complete your meal.

Advertisement

Last Question: Small Crinkle Cut Fries at Culver's cost how much?

You have room for more food, when there are only 260 calories in a serving of Culver's Crinkle Cut Fries. A serving also contains 35 percent fat, 59 percent carbs, and 6 percent protein.

Advertisement

About HowStuffWorks Play

How much do you know about dinosaurs? What is an octane rating? And how do you use a proper noun? Lucky for you, HowStuffWorks Play is here to help. Our award-winning website offers reliable, easy-to-understand explanations about how the world works. From fun quizzes that bring joy to your day, to compelling photography and fascinating lists, HowStuffWorks Play offers something for everyone. Sometimes we explain how stuff works, other times, we ask you, but we’re always exploring in the name of fun! Because learning is fun, so stick with us!

Explore More Quizzes