Good Food, Good Nutrition, Good Price: Cheap Dinners Quiz

Estimated Completion Time
2 min
Good Food, Good Nutrition, Good Price: Cheap Dinners Quiz
Image: Brand X Pictures/Thinkstock

About This Quiz

Feeding a family these days is tough. Between finding the time, catering to individual preferences, and actually preparing and cleaning up after a meal, it's enough to make Martha Stewart gain a few gray hairs. Test your knowledge on how to feed your family on a budget, and maybe you'll learn a few new tricks as well.
According to the U.S. Department of Agriculture, what would it cost, on a weekly basis, to feed a family of four with a moderate budget?
$125-$145
$195-$232
$250-$280
Correct Answer
Wrong Answer

Based on August 2011 statistics, a family on a moderate-cost plan would spend around $195-$232 per week. However, that number can go as low as $125 a week if a family is especially frugal, or as high as $280 for those with a looser budget.

Advertisement

How can you reduce the cost of a spaghetti dinner for your family?
Order take out; it's cheaper than buying all the ingredients.
Use organic sauce.
Make your own sauce.
Correct Answer
Wrong Answer

On sale, store-bought spaghetti sauce can be inexpensive, but for those times when it's not, canned diced tomatoes mixed with your favorite spices makes a delicious, cheap red sauce.

Advertisement

What is NOT a reason for higher grocery prices?
droughts in Russia
production of ethanol
earthquakes in Japan
Correct Answer
Wrong Answer

Droughts in Russia reduced wheat production, a key commodity in nearly all breads, pastas and cereals. Ethanol, an alternative fuel source, and its production is sapping the corn supply that used to be primarily grown for food and animal feed. Wheat and corn are vital commodities that affect grocery products worldwide.

Advertisement

Spaghetti or lasagna -- which is cheaper?
lasagna
spaghetti
They cost about the same.
Correct Answer
Wrong Answer

Spaghetti is typically the lower cost meal. Lasagna has more ingredients and the prices add up before you even get to the meat.

Advertisement

How can you spice up macaroni and cheese on a budget?
Add broccoli.
Add ground beef or crumbled bacon.
both of the above
Correct Answer
Wrong Answer

One way to keep meal costs down is to use what you have in your house so you don't waste; in fact, Americans waste about 14 percent of the groceries they buy each year. If you have veggies like broccoli or tomatoes, toss them in or add some ground beef or bacon for a heartier meal. You'll still be low-cost, but you won't be boring.

Advertisement

What's an easy way to have low-cost pizza for dinner?
Use coupons for your local delivery place.
Forego the toppings; keep it cheese and sauce.
Use tortillas for a thin crust.
Correct Answer
Wrong Answer

By the time you add on delivery fees and tip, you've usually negated any savings through coupons. And, it's an unusual situation when the entire family agrees on just having sauce and cheese on the pizza. But, if you use tortillas as your crust instead of buying premade pizza crusts, you'll save money. A package of tortillas is only a few dollars, even for the extra large size.

Advertisement

Which one of these is NOT a low-cost seafood option for dinner?
fish tacos
shrimp salad
tuna casserole
Correct Answer
Wrong Answer

Rather than using fresh fish, make fish tacos from fish sticks, spicing them up with an $.75 packet of taco seasoning and toppings. A few cans of tuna costs less than $2, can stretch a long way and can be combined with any number of cheap ingredients to make a casserole. But, shrimp, however tasty, is always going to be a higher-priced item. Fresh or frozen, you're still looking between $8 and $17.

Advertisement

Ground beef, chicken or turkey -- which costs more?
ground beef
ground turkey
ground chicken
Correct Answer
Wrong Answer

If you want the leanest ground turkey with a 99/1 lean to fat ratio, then you may pay up to $4.30-plus per pound. If you'll settle for 3 percent fat, your price will be closer to $3.50-$3.75. Beef is the runner-up, costing $3.50 to $4 per pound, depending on fat content. Chicken wins with the lowest cost, averaging around $3.25 $3.30 per pound.

Advertisement

What's the best way to have an inexpensive pancake dinner?
Make them from scratch.
Make them from a box.
Use already cooked, frozen pancakes.
Correct Answer
Wrong Answer

If you did the exact math, making them from scratch might be cheaper. But, time is worth money too, and a 40-ounce box of brand name pancake mix will only cost around $3.50. Boxed, frozen pancakes are the last choice because they will cost anywhere from $2.30 to $4 based on store and brand, and you only get 10 mid-sized pancakes at best. For many families, they'd need two boxes.

Advertisement

Which of these three is the most expensive cut of beef to buy?
boneless chuck roast
boneless sirloin
boneless stew beef
Correct Answer
Wrong Answer

Sirloin has the other two cuts of meat beat by an average of $.90 to $1 per pound. If you're on a budget, the kids may not be getting sirloin tonight!

Advertisement

Store-bought lasagna or homemade lasagna -- which is cheaper?
homemade lasagna
store-bought, frozen lasagna
Correct Answer
Wrong Answer

Homemade may be better but it's not always easier on your wallet. A brand-name party size lasagna costs about $11 to $13 and smaller families can buy less, for $6 to $7.50. But making it from scratch? As much as $20 because the really good recipes use sliced mozzarella, parmesan and ricotta. Make it easy on yourself and just buy frozen!

Advertisement

Turkey or chicken -- which costs more per pound?
a whole turkey
a whole chicken
Correct Answer
Wrong Answer

According the USDA in August 2011, a whole frozen turkey cost .40 more per pound than a fresh chicken. Good news for turkeys until Thanksgiving rolls around.

Advertisement

Using a moderately priced budget, what does the U.S. Department of Agriculture estimate it takes to feed a 10-year old child per week?
$30
$58
$65
Correct Answer
Wrong Answer

The USDA says it takes $58 to feed your average 10-year old on a moderate food budget. For $65, you can feed a 12 to 13 year old or a 1-year old on $30 a week.

Advertisement

Tacos are a great, inexpensive meal. So, what's cheaper: an already-made kit or doing it yourself?
pre-packaged taco kit (10 tortillas, taco sauce and seasoning mix)
making it yourself
Both cost about the same.
Correct Answer
Wrong Answer

Whether you use a taco kit or buy the individual ingredients, it costs about the same. A taco kit is around $3.25. Individually, tortillas, seasoning and sauce come to about $3.35.

Advertisement

Which is NOT a reason to serve omelets as a low-cost family meal?
Eggs are a great source of protein.
A dozen eggs cost less than $2.
Eggs contain part of the daily recommended allowance of fiber.
Correct Answer
Wrong Answer

While eggs have many nutritional benefits, including protein, iron and vitamin B, fiber is not one of them.

Advertisement

Tomatoes are used for many budget-friendly meals -- soups, casseroles, tacos, spaghetti and chili. What's the price difference between standard and organic tomatoes?
$1 per pound
$2 per pound
There isn't really a difference.
Correct Answer
Wrong Answer

Your standard, beefsteak tomatoes will cost around $2 to $3 per pound, depending on your store and any sales. Organic tomatoes are closer to $4.50 a pound. So do your homework on the benefits of organic food before spending the money.

Advertisement

Why is pork shoulder a good option for low cost family dinners?
It's inexpensive.
You can stretch it over for several meals.
Both answers are correct.
Correct Answer
Wrong Answer

Pork shoulder, also known as Boston butt, costs about $1.50 to $2 per pound, and a 9-pound shoulder can create at least three or four meals.

Advertisement

What is NOT a low-cost vegetable to include in your inexpensive family dinners?
onions
cabbage
mushrooms
Correct Answer
Wrong Answer

Mushrooms cost anywhere from $1.99 to $6 for 8 ounces, depending on the type of mushroom, while onions are only $1.2- to $2 per pound. Cabbage, while not a very sexy vegetable is also low cost, and has vitamins A, K and B6.

Advertisement

Many families justify fast food dinners because of time and money. What does an average fast food meal cost a family of four?
$15-$20
$23-$28
$27-$30
Correct Answer
Wrong Answer

According to a September 2011 article in Time magazine, eating at McDonald's would cost around $23 to $28 for a family of four. A healthy chicken dinner with veggies -- even one that's not budget-conscious -- would be about $10 cheaper.

Advertisement

Boneless chicken breasts or boneless pork chops -- which are more expensive?
boneless chicken breast
boneless pork chop
Correct Answer
Wrong Answer

Pork is about 90 cents more per pound than chicken. However, pork contains lots of nutrients like B12, riboflavin, potassium and zinc, and there are less expensive cuts out there. So, try to work this other white meat into your meal plan when you can.

Advertisement

You Got:
/20
Brand X Pictures/Thinkstock
Featured