If you calculate unit price, $6.99 for 64 oz comes to $1.75 per pound. So, $4.99 for 48 ounces is the better deal at $1.66 per pound.
Advertisement
The eight-roll pack comes to 75 cents per roll, and the 15-roll pack comes to just 66 cents per roll. So, you’re better off buying the 15-roll pack.
Advertisement
The $4.99 tissues come to $1.96 per 100 count, while the $4.89 tissues come to a more expensive $2.18 per 100 count.
Advertisement
If you buy the 16-ounce bottle, you’re paying about 42 cents per ounce, and if you buy the 25-ounce bottle, you’re only paying about 35 cents per ounce.
Advertisement
Box A is 10 cents per ounce, and Box B is a cheaper 7.5 cents per ounce.
Advertisement
Go for 12 ounces of olives at 4 cents per ounce, rather than 8 ounces at 5 cents per ounce.
Advertisement
Limes are cheaper in bulk. The 7-pack comes to 60 cents per lime. You’ll pay 71 cents per lime, if you buy just two.
Advertisement