Image: iStockphoto.com/Thinkstock
Which jar of peanut butter is a better buy?
$6.99 for 64 oz
$4.99 for 48 oz
If you calculate unit price, $6.99 for 64 oz comes to $1.75 per pound. So, $4.99 for 48 ounces is the better deal at $1.66 per pound.
Advertisement
Which set of paper towels will save you money?
$5.99 for 8 rolls
$9.99 for 15 rolls
The eight-roll pack comes to 75 cents per roll, and the 15-roll pack comes to just 66 cents per roll. So, you’re better off buying the 15-roll pack.
Advertisement
Which set of tissues is cheaper for what you get?
$4.99 for a 3-pack with 85 tissues per pack
The $4.99 tissues come to $1.96 per 100 count, while the $4.89 tissues come to a more expensive $2.18 per 100 count.
$4.89 for a 3-pack with 75 tissues per pack
Advertisement
Which olive oil is a better deal?
$6.69 for 16 ounces
$8.69 for 25 ounces
If you buy the 16-ounce bottle, you’re paying about 42 cents per ounce, and if you buy the 25-ounce bottle, you’re only paying about 35 cents per ounce.
Advertisement
Which box of pasta should you purchase?
$1.60 for one pound of spaghetti
$2.40 for two pounds of spaghetti
Box A is 10 cents per ounce, and Box B is a cheaper 7.5 cents per ounce.
Advertisement
Should you buy the 12-ounce or 8-ounce bottle of olives?
$4.99 for 12 ounces
Go for 12 ounces of olives at 4 cents per ounce, rather than 8 ounces at 5 cents per ounce.
$4.19 for 8 ounces
Advertisement
You're having friends over for margaritas. Should you buy your limes in bulk or individually?
7 limes for $4.22
Limes are cheaper in bulk. The 7-pack comes to 60 cents per lime. You’ll pay 71 cents per lime, if you buy just two.
2 limes for $1.42
Advertisement
You Got:
/7
iStockphoto.com/Thinkstock