Quiz: Spot the Deal
Topics
Spot the Deal
By: Staff
Image: refer to hsw

About This Quiz

Getting the most for your money at the supermarket requires some number-crunching. Bring a calculator when you're shopping and take the time to do a little math to ensure you're getting the best price for your money. Can you spot the best deal? Let's get started.

1.0 of 7
Which jar of peanut butter is a better buy?

If you calculate unit price, $6.99 for 64 oz comes to $1.75 per pound. So, $4.99 for 48 ounces is the better deal at $1.66 per pound.

2.0 of 7
Which set of paper towels will save you money?

The eight-roll pack comes to 75 cents per roll, and the 15-roll pack comes to just 66 cents per roll. So, you’re better off buying the 15-roll pack.

3.0 of 7

The $4.99 tissues come to $1.96 per 100 count, while the $4.89 tissues come to a more expensive $2.18 per 100 count.

4.0 of 7
Which olive oil is a better deal?

If you buy the 16-ounce bottle, you’re paying about 42 cents per ounce, and if you buy the 25-ounce bottle, you’re only paying about 35 cents per ounce.

5.0 of 7

Box A is 10 cents per ounce, and Box B is a cheaper 7.5 cents per ounce.

6.0 of 7
Should you buy the 12-ounce or 8-ounce bottle of olives?

Go for 12 ounces of olives at 4 cents per ounce, rather than 8 ounces at 5 cents per ounce.

7.0 of 7
You're having friends over for margaritas. Should you buy your limes in bulk or individually?

Limes are cheaper in bulk. The 7-pack comes to 60 cents per lime. You’ll pay 71 cents per lime, if you buy just two.

Receive a hint after watching this short video from our sponsors.
quit
hint:
continue