Groceries: Do You Know the Price?

Staff

4 Min Quiz

Image: refer to hsw

About This Quiz

Sure, game show hosts make it look easy. But could you really nail the right price on common grocery store items? How well do you know your grocery list? Here's your chance to put your money where your mouth is.

Kellogg's Corn Flakes were served exclusively to sanitarium residents until the cereal's general public debut in 1907. How much does a 12-ounce box cost today?

As late as 1981, you could buy an entire box for less than a dollar. Today it will cost almost $5.

Advertisement

Dairy farmers earn about 35 cents on the dollar for the cows' milk you buy in the grocery store. How much is a gallon of milk?

A gallon of whole milk costs $2.72, and only slightly more if delivered by Oklahoma's last milk man, John Davidson, who runs one of the nation's few remaining milk-to-doorstep delivery services.

Advertisement

Carbonated beverages are one of the top-selling grocery items. An 8-pack of 16-ounce Coca Cola costs how much?

When Coca Cola debuted in 1886, it was offered free to drug store customers who stopped by in-house soda fountains. Now it costs $3.99 for an 8-pack.

Advertisement

White or wheat, a loaf of bread is on most Americans' shopping list. What's the price?

At an average of $2.49 a loaf, bread is still a veritable bargain.

Advertisement

Love chocolate? How much will a regular-size Hershey bar set you back?

In 1908, you could nibble on a chocolate bar for two cents. Today, it'll cost you at least a dollar.

Advertisement

It takes one hen 24 hours to produce an egg, but a shopper only a few seconds to grab a dozen from the grocer's shelf. What's the price of this dozen?

One well-producing hen will lay up to 300 eggs a year. At less than $2 a dozen, eggs are a big bargain.

Advertisement

Whether you twist or dunk, Oreos are a certainly a treat. How much does an 18-ounce package of Oreos cost?

Oreos have been around since 1913, and in 1992 a full-size package still cost less than $2. Today it costs $4.29.

Advertisement

Most of us start our mornings with a cup of coffee, making these beans a grocery store staple. What do you spend on a 13-ounce can of ground coffee beans?

In 1776 a pound of coffee cost .13 silver dollars, a pittance compared to today's prices. Today it costs $4.29.

Advertisement

For the big game or no occasion at all, beer is a must-have for many. So, what's average cost of a six-pack of beer?

Where's the most expensive place to buy a six-pack? Fairbanks, Alaska. It'll set you back more than $11. Most of us pay $8.37.

Advertisement

T-bone steaks are on the menu in many U.S. homes. How much is one pound of steak?

The average side of beef yields fewer than 10 T-bone steaks, at $8.90 each.

Advertisement

About HowStuffWorks Play

How much do you know about dinosaurs? What is an octane rating? And how do you use a proper noun? Lucky for you, HowStuffWorks Play is here to help. Our award-winning website offers reliable, easy-to-understand explanations about how the world works. From fun quizzes that bring joy to your day, to compelling photography and fascinating lists, HowStuffWorks Play offers something for everyone. Sometimes we explain how stuff works, other times, we ask you, but we’re always exploring in the name of fun! Because learning is fun, so stick with us!

Explore More Quizzes